Репертоар на Народниот театар „Јордан Х. К. Џинот“

Расветлено убиството во Ореше од пред три години?

СВР Велес до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против лицата Ѓ.П.(39) од село Ореше, со престојувалиште во Флорида-САД, Љупчо.Г.(33) и Ордан.Г.(36) обајцата од Скопје,

Минимална казна за најголемиот помор во Вардар

Сторителот на големиот помор на риба кој летово се случи во реката Вардар кај Велес, ќе помине само со прекршочна пријава и минимална казна бидејќи не може да се утврди причинетата штета, наспроти проценките дека е изумрена риба вредна минимум сто илајди евра.

И велешани влегоа во Гинисовата книга на рекорди

104 матуранти од четирите средни училишта од Велес, заедно со колегите од вкупно 44 градови од земјава и регионот кои на 16 мај годинава истовремено и синхронизирано го изведоа танцот „Квадрил\" влегоа во Гинисовата книга на рекорди.

Продадена топилницата

Сопственик на велешки МХК Злетово е фирмата „Метрудхем“ ДОЕЕЛ, откако претходно во шест обиди неуспешно се продаваше најголемиот производител во обоената металугија во Македонија.

Многу предлози за кој да ја добие општинската награда 9-ти Ноември

Иако списокот на пријавени кандидати за највисокото општинско признание 9-ти Ноември се чуваше далеку од јавноста, ТРМР успеа да стигне до листата.

И Велес има свое Кале

Повеќе од две илјади години имало живот на велешкото Кале, од рано христијанскиот период па се до средината на 19-тиот век, покажуваат археолошките истражувања на овој простор.

И велешани беа дел од ултра маратонот посветен на Тоше Проески

Тројцата велешани Трајче Михов, Виктор Толески и Срѓан Милошевски беа дел од екипата, од 26 маратонци кои истрчаа 1.100 километри во чест на трагична загинатата поп-икона Тоше Проески.

На велешко езеро отворена регионална Академија за Источна Европа на ПроКредит банка

Започна со работа Регионалната Академија за Источна Европа на ПроКредит Банка, лоцирана кај велешкото езеро Младост.

Фотографии од претставата „Џинот учителот“

Народниот театар „Јордан Х.К.Џинот“ од Велес на ден 17.10.2008 (петок) со почеток во 20.00 Ч. премиерно ќе ја изведе претставата „Џинот учителот“

1 година без Тоше

Тоше Проески (1981-2007)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »