Елено ќерко, Елено

Маалото на Џајкови, кај Варналиите, е уште едно од знаменитостите на Велес од почетокот на минатиот век.

Новиот градоначалник Петров ја превзеде функцијата, именувани 23-цата советници, Чадиев претседател

Новиот градоначалник на Велес, Горан Петров ја презеде функцијата на свеченоста која се одржа во салата на општината. По истиот повод беа врачени и уверенијaта за новите 23 советници.

Репертоар на Народниот театар „Јордан Х. К. Џинот“

Велешанец доби 13 годни за педофилија

Велешанецот Деан Спасов Делчо (73 год) доби казна затвор во времетраење од 13 години откако петчлениот судски совет при Основниот суд во Велес го прогласи за виновен за педофилија.

Осквернавена е гробницата на 53-цата убиени велшани

Освернавен е споменикот на 53-цата убиени велешани во 1945-тата година, кој се наоѓа на гробиштата во црквата Св.Спас во Велес и е подигнат од нивните блиски во 2002-тата година. Меѓу потомците неверување и револт за овој чин, со кој не се оставаат на вечен покој ни мртвите.

Државната матура ќе се полага на 11 и 13 јуни

Матурантите ќе полагаат државна матура на 11 и 13 јуни и ќе бидат тестирани по екстерните предмети, ова е услов за упис на факултет.

Распишан конкурсот за упис во прва година средно, во Гимназија две паралелки на албански

Министерството за образование го распиша конкурсот за упис во прва година во средните училишта, законска обврска која од минатата година е задолжителна.

Премиера на претставата „Тероризам“

11.04.2009 (сабота), почеток 20 часот

Горан Петров нов градоначалник на Велес, Советот нема апсолутно мнозинство, Иванов претседател

Горан Петров е новиот градоначалник на Велес, така решија граѓаните на неделното гласање.

1-ви април во Велес

Како најмладите велешани го одбележаа денот на шегата

Како да заштедите електрична енергија

Совет1 Одвреме навреме одмрзнувајте ги фрижидерите со полуавтоматскиот механизам за одмрзнување. Совет2 Дебелиот слој од мраз непотребно троши енергија

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »