Локалитетот Згрополско Кале или Гурбита

Завршија едномесечните архелошки ископувања на локалитетот Згрополско Кале, во науката идентификуван како Гурбита, кој се наоѓа на 12 км северно од античкиот град Стоби.

Фотографии од претставата „Веселите жени од Виндзор“

Народниот театар „Јордан Х.К.Џинот“ на ден 10.12.2008 (среда) со почеток во 19.30 Часот премиерно ќе ја изведе комедијата „Веселите жени од Виндзор“ од Вилијам Шекспир, а во режија на Александар Ивановски.

Керамичар го годишен концерт за 54-тиот роденден

По повод 54 години од постоењето и работата на Ансамблот Керамичар, во четврток вечер тие ќе одржат годишен концерт.

Мики Маус наполни 80 години

Најпознатото глувче на светот Мики Маус го прослави 80 години.

Велешани со Есма Реџепова ќе ја дочекаат Новата 2009-та година

Познато е кој ќе ги забавува велешани за новогодишната ноќ во Младинскиот парк, на отворено.

Загина средношколец во сообраќајка

Средношколецот Роберт Николовски (18 год), ученик во третата година Гимназија „Кочо Рацин“ загина во сообраќајна несреќа која се случи во саботата ноќта.

Репертоар на Народниот театар „Јордан Х. К. Џинот“

„Веселите жени од Виндзор“ - премиера

Братоубиство во Велес

Ане Тодоровски (34 год) е убиен со два убода од нож од брат му Зоран Тодоровски (24 год) по семејна расправија заради прегласна музика.

Од велешките улици изчезнаа продавачите на семки

Од велешките улици изчезнаа продавачите на семки, кои со години на минувачите им продаваа сончоглед и кикиритки.

Велешани нездоволни од услугите на кабелската телевизија

Велешани се жалат на услугите на кабелската телевизија „Кабелтел“ и велат дека нивните поплаки не стигнуваат на вистинското место.

Драги Каров е парично казнет за веење на туѓи знамиња

Велешанецот Драги Каров е парично казнет во Основниот суд со илјада евра по прекршочна пријава како организатор на свеченоста на поставувањето нелегална биста на Тодор Александров.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »