Велешки приказни

Темелков и Тасовски спортисти за пример

2009-тата година имавме убав можност да навиваме за македонските репрезентации во ракомет на СП во Хрватска, во кошарка на ЕП во Полска и во ватерполо на СП во Италија.

Новогодишна честитка

Среќна Нова 2010 година!

Спомен куќата на Главинов обновена

Вчера во Велес свечено беше отворена реновираната спомен куќата на Васил Главинов и новата поставка на експонати од неговиот живот и дело со што се одбележува јубилејот 140 години од раѓањето и 80 години од неговата смрт.

Не за загадувачот

Топилницата не е добредојдена во Велес, таа е несакан гостин а нејзиниот рестарт е против интересите на здрвјето на велешани, ова е ставот на Одборот за спас на градот од некогашниот металрушки гигант.

Уште еден одрон на карпи во Велес, среќа нема повредени

Само среќата и дебелите ѕидови на семејната куќа го спаси семејството Митровски од Велес од смрт, поради одронот на камења тешки стотици килограми.

Кво вадис Топилница?

Метрудхем ја плати сумата за поранешниот металургиски гигант „МХК Злетово“ и стана газда на Топилницата и фабриката за вештачко ѓубре ХИВ.

Саем на книгата во Градската библиотека

Во просториите на Градската библиотека „Гоце Делчев“ во Велес беше отворен 6. Новогодишен саем на книгата.

Еден ден во Париз без виза

Мали зимски радости

Снегот кој во саботата попладне и вечер падна во Велес приреди задоволство за поголемиот дел велешани.

Mакедонскиот јазик и песна се шират низ Далмација и Хрватска

Mакедонскиот јазик и песна се шират низ Далмација откако на локално сплитско радио започна да се емитува емисија на македонски јазик а во едно основно училиште започна да се учи македонскиот јазик како дополнителен.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »