Најмладите за Рацин

Највозрасните групи од Детската градинка ,,Димче Мирчев“ нивната завршна манифестација му ја посветија на поетот и револуционер Коста Солев Рацин. Преку неговите строфи тие ги прикажаа тутуноберачите, копачите. Еве како низ слика изгледаше оваа манифестација.

Прва групна венчавка во Велес

Во манастирот „Св. Димитрија" во Велес, се одржа групна венчавка, на која четири двојки ја крунисаа љубовта со Божји благослов. Со молитва за здравје, потомство, мирна и совршена љубов се до судниот ден, во манастирот „Св. Димитрија" тие го добија Божјиот благослов за својот брак. Чинот на Светата та?на – брак го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

„Портокалови“ скулптури

За големината на човекот

Што е човекот во универзумот. Секој може да се пронајде тука.

Протест

Како потрошувачите од ЕУ протестираат против енормно зголемените цени на нафтата на светскиот пазар. Фотографијата е направена во Мадрид

Почина Шабан Бајрамовиќ

Ромскиот пејач Шабан Бајрамовиќ (72), Кралот на светскта циганска музика, почина во Ниш од срцев удар, соопштија од кардиолошката клиника на Клиничкиот центар во Ниш.

Метларско востание пред Грчкиот конзулат

Во вторник во 11 часот пред грчкиот конзулат, ќе биде дигнато „Метларското Востание\". Со метли во рацете ќе им се заблагодариме на нашите јужни соседи, за нивниот коректен однос на најдобри соседи на Македонија.

Mолња над Велес

Невреме во Велес, громогласно...

Необични кревети

Луан Старова е добитник на Рациновото признание

Луана Старова е годинашниот добитник на „Рациновото признание“ за неговото дело „Потрага по Елен Лејбовиц“ во издание на Матица Македонска, објави жири комисијата. Ова престижно признание ќе му биде врачено на авторот на јубилејните „45 Рацинови средби“ кои ќе се одржат од 11-ти до 13ти јуни во Велес. Добитникот Старова не го криеше задоволството од добиената награда.

Firefox - Гинисов рекорд во симнување

Звучи интересно? Се што треба да направите е да го симнете Firefox 3 во текот на „Симнувачкиот ден“ (Download day) и со тоа да помогнете во поставувањето на рекорд (највеќе симнувања на софтвер во текот на 24 часа).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »