13 години затвор за убиство на татко му

Тринаесет години затвор доби Роберт Николовски ( 21 год) поради убиство на таткому Добре, кое што се случи на 12-ти декември минатата година во веле?кото село Иванковци.

Се обновува црквата Св. Богородица во Велес

Изградена во далечната 1870 година, од синот на Андреја Дамјанов, Дамјан, по 139 години се обновува црквата Св Богородица во Велес.

Двајца велешани бесправно си присвоиле државни станови од по стотина квадрати

Јавното претрпијатие за стопанисување за станбен и деловен простор обелодени дека има голем број случаи на станови кои се користат без правен основ од страна на диво вселени станари.

Велешанец ограбил таксит и му ја одзел колата

Велешанец ограбил таксист, негов сограѓанец откако побарал да го вози до Охрид. ПС Ресен поднесе кривична пријава против Димче.С. (28) од Велес за сторено кривично дело „разбојништво“.

Вардар, Тополка и Бабуна не се за капење

Реката Вардар нив Велес, реките Тополка и Бабуна во долниот тек не се препорачливи за капење, предупредуваат од Заводот за здравствена зашттиа во Велес (ЗЗЗ).

Анастасовски остана во Вилпен

Уште една година настапи за македонскиот ракометен интернационалец Горјан Анастасовски ( 28 год) за екипата на француски Вилпант од Париз

Одбојкарот Илиев како тренер и играч влезе во Бундес лигата

Македонскиот одбојкарски интернационалец Горан Илиев постигна троен успех со неговиот клуб ТВ Бул откако како играч, тренер го освои првото место во втората лига во сезоната 2008/9 и се пласираше во Бундес лигата.

Темелков во Билинген

Македонскиот ракометен репрезентативец Влатко Темелков (28) во наредните две сезони ќе настапува во најсилната Бундес лига, откако потпиша двогодишен договор со екипата на Балинген од истоименото место.

Нов мурал на плоштад „Којник“

На една од куќите кај легендарниот плоштад „КОЈНИК“ во Велес, Стрип центарот на Македонија го оживува споменот на херојското дело на СОЛУНСКИТЕ АТЕНТАТОРИ/ГЕМИЏИИ .

Распеан и разигран Велес

Четири дена Велес беше во знакот на фолклорните ансамбли кои со нивната песна и игра ги доловија традициите на живеењето од земјите и градовите од кои доаѓаат.

За разбојништво врз грк, 18 години робија

Тројца богданчани се осудени на вкупно 18 години затвор за разбојништво врз државјанин на Грција, кого го ограбиле ветувајќи му дека ќе го носат кај проститутка.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »