Меѓустанарски соживот

Текстов си бара еден коректор. Ама причината за негово лепење на тапет е галиба гнасна и извадена од просторот под лифтот.

Како се паркира во Велес

Ако беше фичо, ќе имаше МВР честитка на бришачот. Ама дека не е фичо има исклучоци ;)

Соната промовираше двојно ЦД и ДВД со стари велешки песни

Велешката фолк група „Соната“ го промовираше нивното двојни ЦД и ДВД со македонски староградски песни, прво од таков вид во Македонија. На него се наоѓаат десет стари песни, повеќето велешки и едно оро а именувано е „По трагите на песната“.

T-Mobile G1 првиот Google Android телефон

Мобилниот опреатор T-Mobile ја најави првата верзија од новиот телефон наречен T-Mobile G1. Овој телефон ќе биде првиот кој ќе ја користи Google Android отворената платформа.

Стотина велешани казнети за фрлање ѓубре по градот

Шестмина велешани, навивачи, беа парично казнети по 50 евра бидејќи во спротската сала „25 мај“ фрлаа смет од сончоглед, семки и отпушоци од цигари за време на ракометен натпревар во четвртокот.

Кошаркарите на Европско првенство во Полска

Со победата од 87:75 над селекцијата на Естонија, македoнската репрезентација се пласираше на завршницата на Европското првенство во кошарка што следниот септември, од 7-ми до 20-ти 2009, ќе се одржи во Полска.

Велес доби суперлигаш во ракомет

Екипите на суперлигашот Младост од Богданци и прволигашот Борец од Велес се фузираа во една нова која се именува Борец-Младост и ќе настапува во најквалитетната ракометна лига.

Дипломираа првите студенти на Факултетот за туризам и организациони науки во Велес

Факултетот за туризам и организациони науки од Охрид, со дисперзирана настава во Велес ги доби првите тројца дипломирани студенти.

Чешки спелеолози ја испитуваа Марина дупка

Чешки спелеолози ја испитуваа Марина дупка, пештера на планината Јакупица во подножјето на врвот Солунска глава а над изворите на реката Бабуна.

Жителите на Ореше се жалат дека нема од што да живеат

Жителите на велешкото село Ореше се жалат дека единствената дејност од која живеат, сточарството, може да изчезне, откако откупувачите не покажуваат интерес за нивното млеко и стока.

Најмногу пожари, изгорени дрва и опожарена маса има во Велешко

За да се намалат штетите од пожарите потребно е да се работи на терен со населението, кое е најчест и најголем предизвикувач на огнената стихија бара директорот на ЈК Шумско стопанство Бабуна од Велес.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »