20 години ЕД „Вила Зора“

Најстарото еколошко друштво во Македонија „Вила Зора“ од Велес ја одбележа двесетгодишнината од постоењето и тие се горди што се прва невладина организација која се посвети создавање на подобри услови за живеење во здрава животна средина.

Спортски ден за сите, спортуваме за посреќно детство

Дружење помеѓу различни возрасни и социјални групи е целта на манифестацијата „Спортски ден за сите, спортуваме за посреќно детство“ која се одржа на Градскиот стадион и Градскиот парк.

Пронајдено телото на изчезнатиот велешанец

Телото на дваесетгодишниот велешанец Љупчо Солев по две недели од исчезнувањето е пронајдено во близина на селото Кочилари, 15-тина км подалеку од местото каде изчезна.

Кацаров за „Татко и отец“ добитник на Рациновата награда

Добитник на Рациновото признание за најдобра прозна книга за 2009 година е Трајче Кацаров за збирката раскази „Татко и отец“ во издание на книгоиздателството „Македонска реч“ од Скопје. Ова на прес-конференција го соопшти академик Луан Старова, претседателот на жири комисијата на наградата Рациново признание и минатогодишен лауреат на ова високо признание.

Крадец се обидел да украде лекарства од Болница

Крадец упаднал во Инфективното одделение при Велешката болница, но наместо бараните лекарства, предизвикал страв кај пациентите. Настанот се случил во еден часот по полноќ, кога непознат сторител, најверојатно нарко зависник кој барал опијати, преку балконската врата од првиот кат влегол во инфективното одделение.

Инспектор во СВР Велес натепал велешанец

Инспектор Роберт Г. ( 36 год) вработен во СВР Велес го претепал 21 годишен велешанец Миле Ј. за што заработи прекршочна пријава а за неговата одговорност ќе одлучува и Секторот за внетрешна контрола и професионални стандарди на МВР.

Како велешани да се лекуваат во ноќните часови?

Обезбедувањето на континуирана 24 часовна здравствена заштита на пациентите е технички неизводлива сметаат приватните доктори од Велес а од Фондот за здравство им порачуваат дека таа мора да се спроведува.

Германец добитник на Почесното Рациново признание

Германецот Петер Рау ( 58 год) е добитник на годинашново Почесно Рациново признание кое ќе му биде врачени на 46-тите Рацинови средби, кои ќе се одржат во Велес, во втората с?дмица од месец јуни.

Интервју со д-р Михаил Кочубовски за здравствената состојба на велешани

Интервју со д-р Михаил Кочубовски од републичкиот завод за здравствена заштита од Скопје за здравсвената и еко состојбата во Велес

Велешани да си набават заштитни маски

Велешани да си набават заштитни маски или државата да распише тендер за секој жител на градот да има дома по една, за секој случај, пред рестартот на Топилницата. Ова на прес конференција го порачаа од Еколошкото друштво \"Вила Зора\" најстарата невладина организација во земјава со зелен предзнак.

Се удави момче во реката Вардар

Дваесетгодишниот Љупчо Солев во петокот вечерта изчезна во водите на реката Вардар, во близина на брегот кај Ловното друштво. Настанот се случил после 19 часот, кога Б.С. ја алармирал велешката полиција дека другар му Љупчо паднал во реката и го снемало.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »